Binlerce Kişinin Sigortası Haksız yere İptal

Binlerce Kişinin Sigortası Haksız yere İptal Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üç yıldır sürdürdüğü Sözde denetimleri tamamladı .

Bazı ailelerin, çacuklarının geleceğini düşünerek sigortalatması üzerine harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üç yıldır sürdürdüğü denetimleri tamamladı.

Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu bazı ailelerin, haklı olarak çocuklarının geleceğini düşünerek çocuklarını sigortalatması üzerine harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üç yıldır sürdürdüğü denetimleri tamamladı.Çocuk sigortalıların yüzde 90’ı haksız yere iptal edildi.

127 bin çocuk için ödenen primler iade edilmesi gerekirken (12 milyon lira) devlete gelir olarak kaydedildi. Sosyal güvenlik reformu kapsamında emeklilik yaşı 65’e (mezarda emeklilik) yükseltilmişti. Bazı ailelerin, ‘yasadan etkilenmesin’ diye çocuklarına sigorta yaptırdığı ileri sürülmüştü. Reformdan önce girişleri yapılarak çeşitli işyerlerinde sigortalı gösterilen çocuk sayısının 140 bini bulduğu belirtilmişti.

Çocuklarla ilgili bu sigortalılıkların fiili çalışmaya dayanmaması üzerine harekete geçen SGK, dosyaları tek tek inceledi.(Nedente inşaat sektöründe milyonun üzerinde sigortalı varken nasılsa illegal ölçümleme yöntemiyle alıyorum diye denetlemiyorlar, görevlerini ihmal ediyorlar) Kurum denetmenlerinin yaptığı (haksız ve mesnetsiz) çalışma sonucunda 140 bin sigortadan 127 bini iptal edildi. SGK’nın iptal gerekçesinin temelinde sigortalılığın fiili çalışmaya dayanmaması yatıyor.(Böyle bir gerekçe olamaz. İnşaatlardaki asgari işçilik toptan ödeme bu savları hiçe saymaktadır) Sosyal güvenlik mevzuatına göre sigortalı sayılmanın temel koşulu, bir işte fiilen çalışmak. Bu nedenle kişinin adına prim ödense bile fiilen çalışmaya dayanmayan sigortalılıklar, ‘sanal sigorta’ olarak değerlendiriliyor. Bu sanal sigortalıların ortaya çıkarılması, her bir çocuk için işyerlerinde yapılan incelemelere dayanıyor. Bu denetimlerde 0-15 yaş arası sanal sigortalı çocukların sayısı Ankara, İstanbul ve İzmir’de 74 bin 633 kişi olarak tespit edildi. Türkiye genelinde ise toplam 127 bin 445 kişi oldu. Denetimlerin ardından bu sanal sigortalıların tamamının sigortası iptal edildi.3 yıllık incelemenin ardından tamamlanan çalışma ile sigortalar iptal edilirken ödenen primler devlete kaldı. Her çocuk için ortalama 100 TL prim ödendiği dikkate alınırsa SGK bu işlemden en az 12 milyon TL gelir elde etti. Çocuk sigortalılığa, siyasiler, milletvekilleri ve bürokratlar da yoğun ilgi göstermişti. O dönem SGK’da görev yapan kimi bürokratlarla bazı siyasiler de çocuk ve torunlarını sigorta yaptırmıştı.

SGK’da daha önce müfettişler tarafından yapılan denetimlerin tamamına yakını, artık Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından gerçekleştiriliyor. Alo 170 hattına gelen ihbar ve şikayetlere ilişkin iddiaların araştırılması başta olmak üzere, iş kazası, meslek hastalığı soruşturmaları, sahte işyerleri, meslek odası kayıtları, anlaşmalı boşanma denetimleri, işkolu tespitleri, işyerlerinin kayıt ve belgelerinin incelenmesinden SGK denetmenleri sorumlu.

Denetmenler, özellikle kayıt dışı istihdama karşı büyük bir mücadele yürütüyor. 2011 yılında 100 bin denetimi sonuçlandırılırken 2012 yılının ilk 5 ayında 53 bin denetim tamamlandı. Ancak bu denetmenler uygun olmayan fiziksel koşullarda çalışmaktan şikayetçi.

SGK müfettişleri bu uygulamaya yıllar önce kendileri çanak tuttular. Yurt Genelinde Organize sanayi bölgelerine denetleme yapsalar milyonlara yakın çocuk işçinin sigortalarının yapılmadığını görecekler. Nedense bunlar hakkında hiç rakam görmüyoruz. Pirim ödendiğine göre inşaatlarda çalışıp çalışmamak nasıl önemli değilse, ailesinin çocuğunun geleceğini teminat alması kadar doğal birşey olamaz. Saten yaşı 65 e getirmişşiniz. 65 yaşına kadar müfettişlik yapacaksın belkide koltuğunda emekli olamadan öleceksin. Gençlere çalışma sırası vermeyeceksin koltuğuna kazık kakacaksın. Böyle saçma sapan denetim neyin nesi? Sigortalılığın yaşı olmaz. İsteğe bağlı sigortalıkta bile eskiden 10 gün gösterip geçilirken denetleme yapmadınız milyonlarca kişiyi haksız emekli yaptınız. Böyle saçma sapan denetim olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir