Faruk Çelik Sgk’da Yapılan Reformlar ile Sorunlar Torunlara Taşınmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu ülkede bir dönemler hastaneye gidebilmek için 90 gün çalışma şartının koşulduğunu söyledi. Böyle bir şey olmaz dediklerini ve reformlar yaptıklarını anlatan Çelik, bu sorunları torunlara taşımayacaklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı ve Sosyal Güvenlik Kurum Başkanlığı Kars İl Müdürlüğü hizmet binası açılış töreni öncesi Kars’ın manevi dinamiklerinden Ebu’l Hasan Harakani Hz. Türbesini ziyaret etti. Ardından Kars Kalesi’ne çıkan Çelik, şehri kaleden seyretti.

Bakan Çelik, törende yaptığı konuşmada, insan onuruna değer verdiklerini vurguladı. ‘İşçiysen sürün, Bağkurluysan çile çek, memursan biraz daha rahat yaşa’ anlayışına karşı olduklarını kaydeden Çelik, Türkiye Cumhuriyeti kimliğini kim taşıyorsa herkesin bir numaralı vatandaş olduğunu söyledi. Bu ülkede bir dönemler hastaneye gidebilmek için 90 gün çalışma şartının koşulduğunu hatırlatan Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Esnafsanız 240 gün çalışacaksın, hanımını doktora götüreceksen bir ssk’lı olarak 120 gün çalışacaksın, peki ben memursam o zaman farklı. Ben sabahleyin giderim, yani bugün memur oldum, sabahleyin de doktora giderim, yav bu ayrım niye? Olur mu böyle bir şey? Olmaz dedik ve işte bu reformları yaptık. İnşallah torunlarımızı rahat ettirecek adımlar atıyoruz. Sorunları torunlara taşımayacağız.”

Bakan Çelik, Karslılara, “İçinizden gelen biri, bir inşaat ustasının oğlu, yıllarca amelelik yapmış bir kardeşiniz olarak huzurlarınızdayım” diye seslendi. Dert, çile, problem nedir bildiğini, halden anladığını ve onun için buralarda olduğunu kaydeden Çelik, “Hiç akıldan geçer miydi? Artvin’in Yusufeli ilçesinin bir köyünde, ilçeye 6 saatlik yaya yolla gelinen bir köyde doğup da Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı gibi bütün vatandaşların sorunlarını ilgilendiren bir bakanlık koltuğuna geleceksiniz diye. Geliniyor işte, demokrasi güzel şey. Memleketimiz güzel bir memleket, kimse kendisini küçük görmesin ve kimse de kendisini büyük görmesin.” ifadelerini kullandı.

Doğuda savaş olduğunu, Arap Baharı adı altında önemli gelişmeler yaşandığını, nerede duracağı ve nerede biteceğinin belli olmadığını ifade eden Bakan Çelik, şunları söyledi: “Batımızda adeta iflaslar var. Devletlerin kredibilitesinin adeta sorgulandığı bir dönemi yaşıyoruz. Buralarda ciddi sıkıntılar var. Ekonomi Durağan hale gelmiş, insanların geleceğe ümitle bakamadığı bir Batı var. Savaşların, çatışmaların yaşandığı bir Doğu var. Çok şükür bunların ortasında yeşeren ve gelişen bir Türkiye var.”

Batı’da maaşların dondurulduğunu, hatta aşağı çekildiğini, devlete alınan memurlar ve işçilerin işten çıkarıldığını belirten Bakan Çelik, şöyle konuştu: “Almanya’da 10 bin kadro iptal ediliyor. İngiltere’de 490 bin kadro iptal ediliyor. Yunanistan’da maaşlar yüzde 40 düşürülüyor. İtalya’da 2014’e kadar emekli maaşları donduruluyor. Biz ne yapıyoruz? Memurumuza 4+4 enflasyonun üzerinde değilse enflasyon farkını da veriyoruz ve zam yapıyoruz. Birileri konuşuyor. Niye? Doğuyu görmediği için, Batıyı görmediği için konuşuyor. Biz vatandaşımızı enflasyona, hayat pahalılığına ezdirmeyeceğimizin sözünü verdik.”

Bir memlekette SGK’ların sağlıklı olması ile o memlekette bütün işlerin düzgün gideceğinin altını çizen Bakan Çelik, bu kurumda sıkıntı var ise memleketin diğer işlerinde de sıkıntılı olacağını vurguladı. Çelik, “1991’de bu kurumun bir kuruş açığı yoktu, ama ne olduysa 1992’den itibaren bu Sosyal Güvenlik Kurumu ki ssk, Bağ Kur ve Emekli Sandığı açık vermeye başladı. Verdi verdi, en sonunda gerçekten üstesinden gelinemeyecek bir noktaya geldi. Bizler reform yaptık, bütün kurumları birleştirdik ve geleceğe dönük sorun oluşturmaması için çaba gösteriyoruz.” diye konuştu.

BAKAN ÇELİK’TEN BEKLENEN MÜJDE

Bakan Çelik, Karslıların beklediği istihdam müjdesine yönelik ise yaptıkları incelemelerde istihdama yönelik rakam artırılmasını uygun gördüklerini ifade etti. Karslıların rakam artırılması talebine katıldığını ve istihdamın 2 binden 3 bin kişiye çıkarıldığı müjdesini verdi.

Daha sonra AK Parti Kars İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Çelik partililere seslendi. Çelik, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin sanayi ve ekonomide ilerleme kaydetmek için çaba sarf ettiklerini, ama Türkiye’nin darbeler, 28 Şubatlar ve muhtıralarla uğraştığına değindi.

“BİZ BAŞBAKAN ASARKEN Almanya BİZDEN İŞÇİ ALIYORDU”

Yurt dışında 81 ilden milyonlarca insanın yaşadığına değinen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler çok nüfuzlu bir milletiz. Dünyanın her ülkesinde bir akrabamız yaşıyor. 1961 yılında Türkiye’nin her ilinden vatandaşlarımızın iş bulmak için başka ülkelere AŞ için iş için gittiğini görüyoruz. 1945 yılında Almanlar savaşta perişan olmuş, ama 1960 yılında Türkiye’den işçi istiyorlar. Böylece Türkiye’den Almanya’ya iş gücü göçü başlıyor. Şu işe bir bakın. Bu gün Avrupa’da 5 milyona yakın vatandaşımız ekmek parası kazanmak için evinden, barkından köyünden, eşinden dostundan uzak bir şekilde mücadele ediyor. O dönemde onlar işçi alırken biz ihtilallerle uğraştık. Biz başbakan asarken onlar bizlerden işçi alıyordu.”

“DÜNYA AYA GİDERKEN BİZ MUHTIRA VERDİK”

Dünyada 1965 ile 70’li yıllar arasında ekonomik istikrarın olduğunu da hatırlatan Çelik, şöyle konuştu: “Çok güzel bir dönemdi. O yıllarda yine güçlü bir iktidar vardı. Her şey kontrol altındaydı. Dünyamızda aya gidiliyordu, ama biz muhtıra verdik. Hemen her şey bitti. 80’e geldik o zaman adı AET olan AB çok parlak bir dönem yaşıyor. Girme ihtimalimiz var. O dönem Yunanistan girdi. Bizim de beraber girme ihtimalimiz vardı. Elimizdeki NATO kozumuza rağmen biz de AB’ye birlikte girelim diye mücadele edecektik. Onlar AB’ye girdi. Biz ihtilal yaptık. Şimdi dünyada küresel sermayeler birleşiyor, yer altı zenginlikleri paylaşılıyor, bin bir türlü mücadele var, dünya bunla uğraşırken biz kalktık 28 Şubat’ta yeşil sermaye, kırmızı ve beyaz sermaye ayrımı yaptık. Böylece enerjimizi içerde tükettik. Yazık ettik be. Kırk- elli yıl kendi kendimizle uğraşa uğraşa bu memlekete yazık ettik. Şimdi ise yeni bir istikrar dönemi başladı. Çünkü AK Parti sayesinde 3 dönem güçlü bir iktidarla son 30 yılın restorasyonunu yaptık.”

Bakan Çelik’e Kars Valisi Ahmet Kara’nın yanı sıra Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, AK Parti Kars İl Başkanı Av. Ensar Erdoğdu, SGK Başkanı Fatih Acar, İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, SGK Kars İl Müdürü Abdülkadir Ayluçtarhan eşlik ettiler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) Kars İl Müdürlüğü hizmet binası ile İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı’nın açılış törenine katıldı. Törende konuşan Çelik, Kars’ta 3 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını müjdeledi.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’deki ekonomik istikrara dikkat çeken Bakan Çelik, “Doğumuzda savaş var. ‘Arap Baharı’ adı altında önemli gelişmeler var. Nerede biteceği ve nerede duracağı belli değil. Bu sıkıntılar yaşanıyor. Batımızda adeta iflaslar var. Komşumuz Yunanistan’da ne olacak? Belli değil. İspanya’nın durumu ne? İtalya’nın durumu nereye gidiyor? Portekiz’de ne var ne yok? Buralarda ciddi sıkıntılar var. Ekonomileri durağan hale gelmiş. İnsanları geleceğine ümitle bakamadığı bir Batı var. Savaşların ve çatışmaların yaşandığı bir Doğu var. Çok şükür bunların ortasında yeşeren ve gelişen bir Türkiye var. Halkı, milleti dikkate almayan, Karslının duygularını, hissiyatını anlamayan iktidarlar uzun süre iktidarda kalamaz. Bir başka ifadeyle despotik ve tepeden inme yaklaşımlarla milleti idare edeceğini zanneden iktidarlar hep yanılmışlardır, bugün de yanılacaklardır. Batı’ya baktığımız zaman Batı’da başka sıkıntılar var. Lider yok. Batı’da liderlerin olduğu dönemlerde istikrar, gelişme ve kalkınma vardı. Hepimiz de bu nedenle Batı’ya özeniyorduk. Ama şimdi koalisyon hükümetleri oluşmaya başladı, iktidarlar zayıfladı ve olmadık marjinal partiler, koalisyonlar devreye girip siyasi iktidarları bozuldu. Siyasi iktidar bozulunca da ekonomi bozuldu ve işte bu sıkıntılarla karşı karşıyalar. Yani maaşlar artırılmıyor. Emekli maaşları donduruluyor ve hata aşağı çekiliyor. Devlete alınan memur ve işçiler işten çıkarılıyor. Bu nedenle Almanya’da 10 bin, İngiltere’de 490 bin kadro iptal ediliyor ve Yunanistan’da maaşlar yüzde 40 aşağı çekiliyor. İtalya’da 2014 yılına kadar emekli maaşları donduruluyor. Biz de memurumuza 4+4, enflasyonun üzerinde değilse enflasyon farkını da veriyoruz, zam yapıyoruz. Ama birileri konuşuyor. Neden çünkü Doğu’yu görmediği için, Batı’yı gezmediği için konuşuyor. Biz vatandaşımızı enflasyona, hayat pahalılığına ezdirmeyeceğimizin sözünü verdik. Bu şekilde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir memlekette SGK eğer sağlıklıysa o memlekette bütün işler düzgün gider. Eğer bu kurumda sıkıntı varsa memleketin diğer iş yerlerinde de sıkıntılar olur. Bu sıkıntı hayvancılığa, tarıma, sanayiye de yansır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE İNSANI İŞE YERLEŞTİREREK EKONOMİMİZİ BÜYÜTÜYORUZ”

İstihdamın arttığını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışan insan sayısını artırmadan ekonomi büyütmüyoruz. 4 yılda 3 milyon 700 bin kişiyi istihdam ettik ama bu yetmiyor. Stokta işsizimiz var. Her yıl 800 bin yeni işsiz aramıza katılıyor. O zaman farklı argümanları devreye koyacağız. Neydi Toplum Yararına Çalışma Programı? Daha önce 6 ay çalışıyordunuz. Daha sonra 2 yıl ara veriyordunuz ki tekrar çalışasınız. Değişiklik yaptık ve şimdi 9 ay çalışacaksınız. 3 ay mola verdikten sonra bir 9 ay daha çalışacaksınız. 25 ilde yaptığımız çalışmalar var. Biz Kars’ta 2 bin kişini çalıştırılması konusunda Ankara’da planlama yapmıştık. Ama Başbakanımızın da en çok kızdığı planlar Ankara planlarıdır. Bize, ‘Gidin yerinde görün. Yerinde görmeden konuşmayın’ diyor. Çok da doğru diyor. Biz de geldik Kars’ta tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları çözmeye. Bölge milletvekillerimiz de bu konunun üzerinde duruyor. Onlar canla başla Kars’ın sorunları için Meclis’te de bakanlık koridorlarında çalışıyor. Buradaki sorunların çözümü zaman alabilir. Sulama ile ilgili projeler var. Hayvancılıkla ilgili şu anda yaşanan sorunlar var. Bu rakamın artırılması konusunu burada gördük. Ben de sizlere katılıyorum. 3 bin kişi çalışacak. 3 bin kişi toplum yararına çalışacak. 2 binini hemen bu ay içerisinde başlatacaklar. Bin kişi için de eylül ayında okulların açılması ile birlikte okullardaki ihtiyaçları da dikkate alarak güzel bir programlama yapacağız.”

Açılışın ardından AK Parti Kars il Başkanlığını ziyaret eden Çelik, partililerle bir araya geldi. Burada AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Başkanı Ensar Erdoğdu ve partililer tarafından karşılanan Çelik, ülkenin çok inişli çıkışlı günler yaşadığını belirterek, “Yurt dışında 81 ilimizden milyonlarca insanımız yaşıyor. Dünyanın her ülkesinde bir akrabamız yaşıyor. 1961 yılında Türkiye’nin her ilinden vatandaşlarımızın iş bulmak için diğer illerine gittiğini görüyoruz. Kendi ülkelerinde aş ve iş bulmadıkları için gidiyorlar. 15 sene önce taş üstünde taş kalmamış olan Almanya’ya gidiyorlar. Yani 1945 yılında Almanlar savaşta perişan olmuş ama 1960 yılında Türkiye’den işçi istiyorlar. Böylece Türkiye’den Almanya’ya iş gücü göçü başlıyor. Şu işe bir bakın. Bugün Avrupa’da 5 milyona yakın vatandaşımız ekmek parası kazanmak için evinden, barkından, köyünden, eşinden dostundan uzak bir şekilde mücadele ediyor. O dönemde onlar işçi alırken biz ihtilallerle uğraştık. Biz başbakan asarken onlar bizlerden işçi alıyordu. Türkiye’de 1965 -1970 yılları arasında ekonomik istikrar vardı. Çok güzel bir dönemdi. O yıllarda yine güçlü bir iktidar vardı. Her şey kontrol altındaydı. Dünya aya giderken biz muhtıra verdik. Hemen her şey bitti. 1980’e geldik. O zaman adı AET olan AB çok parlak bir dönem yaşıyordu. Girme ihtimalimiz var. Yunanistan girdi. Bizim de beraber girme ihtimalimiz vardı. Neden? NATO kozumuz vardı. Biz sizi NATO’ya alırız. Biz de AB’ye birlikte girelim diye mücadele edecektik. Onlar AB’ye girdi. Biz ihtilal yaptık. Şimdi dünyada küresel sermayeler birleşiyor, yer altı zenginlikleri paylaşılıyor, bin bir türlü mücadele var. Dünya bunlarla uğraşırken biz kalktık 28 Şubat’ta yeşil sermaye, kırmızı ve beyaz sermaye ayrımı yaptık. Böylece enerjimizi içeride tükettik. Yazık ettik be. 40-50 yıl kendi kendimizle uğraşa uğraşa bu memlekete yazık ettik. Şimdi ise yeni bir istikrar dönemi başladı çünkü AK Parti sayesinde 3 dönem güçlü bir iktidarla son 30 yılın restorasyonunu yaptık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çelik ve beraberindekiler, açılış programından önce Evliya Camii içerisinde bulunan Hasan Harakani’nin türbesini ziyaret edip Kars Kalesi’ni gezerek dürbünle şehri izledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir