SGK Genel Sağlık Sigortası Konusunda Destek Bekliyor

  • Sgk Gss Konusunda Vatandaştan Destek Bekliyor

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mersin İl Müdürü Mehmet Gülpak, kurum olarak amaçlarının sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmeti almayan hiç kimsenin kalmaması olduğunu ifade ederek, “Vatandaşımız arabasını, evini sigortalatırken hiçbir tereddüt yaşamıyor ama kendisini sigortalatırken biraz tereddüt yaşıyor” dedi.

GSS konusunda yazılı açıklama yapan SGK İl Müdürü Gülpak, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşın GSS sayesinde artık aylık gelirlerine göre çok cüzi bir rakam ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabildiğini kaydetti. Kimlerin GSS kapsamına girdiği konusunda da bilgiler veren Gülpak, “18 yaş altı tüm çocuklar 30 gün prim Ödemiş olma ve prim borcu bulunmaması şartları aranmaksızın sağlık hizmeti almaktadır. 18 yaş üstü erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar anne ve babasının üzerinden faydalanabiliyorlar. Anne ve babadan sağlık yardımı alamayanların primleri ise gene devlet kapsamında sağlık yardımı almaya devam etmektedir. Bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini SGK İl Müdürlüğü ya da merkez müdürlüklerimize göndermesi yeterli olacaktır” dedi.

Kız ve erkek çocuklarının sigortadan faydalanması konusunda da açıklamalarda bulunan Gülpak, “1 Ekim 2008 tarihinden önce anne ve babasının üzerinden sağlıktan faydalanan kız çocukları, 1 Ocak 2012 tarihinden sonra yine aynı şekilde sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın anne ve babası üzerinden sağlık yardımından faydalanabilmektedir. 18 yaş üstü olup da okumayan, çalışmayan erkek çocuklar ise gelir testine tabi tutulmaktadır. 4/b Bağ-Kur prim borcu bulunan kişilerin 18 yaşın altındaki çocukları sağlıktan faydalanabiliyorken, 18 yaşından büyük olan çocuklar ve eşi gelir testinin sonucuna göre genel sağlık sigortasından faydalanabilirler” ifadelerini kullandı.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının GSS konusunda ne yapması gerektiğini de açıklayan Gülpak, “Vatandaşlarımız yurt dışında yaşamasına rağmen ikamet olarak adresleri Türkiye olarak görünmekteyse otomatik olarak GSS kapsamına alınacaklar ve bu kişiler de gelir testi sonucuna göre prim ödemeyeceklerdir. Fakat ikamet adresleri yurtdışı olarak değiştirilirse GSS kapsamına alınmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

GSS gündeme geldikten sonar en çok durumu konuşulan kesimin yeşil kartlılar olduğunun altını çizen Gülpak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ocak ayından itibaren Mersin genelinde yaklaşık 65 bin yeşil kartlı GSS kapsamına alınmıştır. 1 Ocak 2012 tarihinden önce yeşil kart sahibi olan ve bu tarihten sonra da vizesi devam eden vatandaşlarımız vize süreleri dolana kadar sağlık hizmeti almaya devam edip vize düresi dolmadan gelir testi için başvuruda bulunmalıdırlar. Bunun için de vatandaşlarımızın başvuru yapmak için ikametlerinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırdıktan sonra kurumumuza müracaat etmeleri halinde işlemleri daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Yapılan gelir testi sonucuna göre vatandaşlarımız aile içinde kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanlar, yeşil kartlı gibi değerlendirilip primi devlet tarafından karşılanıp sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaktadır.”

Kurum olarak amaçlarının sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmeti almayan hiç kimsenin kalmaması olduğunu belirten Gülpak, “Ocak ayından itibaren yaklaşık 215 bin kişi, yeşil kartlılar da dahil olmak üzere GSS kapsamına alınmıştır. Amacımız, bu oranın daha da büyüyerek 1 milyon 668 bin nüfusu olan Mersin’de hiç kimsenin sosyal güvencesiz olmamasıdır. Daha güvenli bir gelecek, toplum sağlığı ve yarınlarımız için büyük önem arz etmektedir. İnsanımız arabasını sigortalatıyor, evini sigortalatıyor ama kendilerini sigortalatırken biraz tereddüt ediyorlar. Yarınlar hepimizin, sağlıklı yaşam, sağlıklı gelecek demektir. Bunun için bizler siz değerli basın temsilcilerimizle birlikte Mersin’de sağlıklı yaşam için önce sosyal güvenlik bilincini yerleştirebilme konusuna ağırlık vererek desteklerinizin devamını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir