SGK KATILIM PAYI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

KATILIM PAYI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI

SORULAR CEVAPLAR
SSK’dan emekliyim. İlik nakli oldum, 2 hafta bir kontrole   gidiyorum. Katılım payı kesiliyor, emekli olduğum halde neden katkı payı   kesiliyor? SUT   3.2.5 (10) maddesi gereği sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla   kök hücre nakillerine ilişkin işlemlerde katılım payı kesilmemesi   gerekmektedir. Sigortalı hastaneye müracatında bunu dile getirerek tedavi   tipinin kemik iliği veya kök hücre nakli olarak girilmesini talep etmelidir.   Sorun yaşanmaya devam ederse bulunduğu SGK il Müdürlüğü’ne müracaat etmesi   önerilmelidir.
Eşim sağlık ocağına gittiğinde 2008’den parça parça borç   çıkarmışlar. Eline bir döküman vermişler ve diş hastahanelerinin parayı parça   parça aldığını söylemişler. Neden böyle bir uygulama var. Ayrıca eczaneye her   gittiğinde ortaya borç çıkıyor. Nedenini öğrenmek istiyorum. Katılım   payları her muayene sonrası eczaneye gidilmese bile hastaya verilen medula   takip numarası üzerinden katılım payı çıkmaktadır. Hastanın eczaneye ilk   gidişinde de bu katılım payı karşısına borç olarak çıkar. Ancak Sigortalının   iddiası muayene olmadığı halde katılım payı borcu çıktığı yönünde ise   bulunduğu SGK İl Müdürlüğü’ne yazılı müracaatı önerilmelidir.
SSK emeklisiyim ağustos ayında ……………. Sağlık Ocağı’nda   Muayene oldum. 27 TL kesinti oldu. Nedenini öğrenmek istiyorum. Sağlık   ocaklarında yapılan muayene katılım bedeli ilaç yazıldıysa eczaneden 2 TL   olarak tahsil edilir. İlaç yazılmadıysa muayene katılım payı alınmaz. Bu   çerçevede 1. basamak sağlık hizmet sunucularındaki (sağlık ocakları) muayene   katılım payları sigortalının maaşından kesilmemektedir. Sigortalının internet   üzerinden kurum WEB portalına girerek 27 TL’nin hangi durumlar için   kesildiğini tespit etmesi önerilmelidir.
Öncesinde yeşil kartlıydım eczaneye ilaç almaya gittim ve eczane   61 TL borcum olduğunu söyledi ama benim böyle bir borcum yok, bu tutar benden   neden alındı bunu öğrenmek istiyorum? Bir aydan beri SSK’lı olarak   çalışıyorum. Hastanın   yeşil kartlı olduğu dönemdeki tedavi katılım paylarıyla ilgili kurumun bir   ilgisi ulunmamaktadır. Yeni sigortalı olan vatandaşın sigortalılığı döneminde   almış olduğu tedaviler için eczaneden katılım payı borcu çıkıyorsa bulunduğu   ildeki SGK il Müdürlüğüne elindeki ödeme belgeleriyle müraacat etmesi yönünde   bilgilendirilmelidir.
SSK çalışanıyım. 800 TL maaş alıyorum. Muayene ücretlerini ve   katkı payları çok yüksek bunları şikayet etmek istiyorum. Gereğinin   yapılmasını istiyorum. 5510   sayılı kanunun 68 maddesi geeğince katılım payı alınması gerekmektedir. Bu   çerçevede sigortalının talebiyle ilgili kurumca yapılacak bir işlem   bulunmamaktadır.
…………. Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde muayene oluyorum   kesilen katkı payı gereksiz olduğundan vatandaş şikayetçi oluyor katkı   payının kaldırılmasını istiyor. 5510   sayılı kanunun 68 maddesi gereği katkı payı alınması gerekmektedir. Kurumca   bu konuda yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.
Cocuğum carcr sendromu hastası metobolik hastalığı bu konuda   katılım payı alınıyor. Hastane katılım payı hakkında bilgi almak istiyorum? Sağlık   kurulu raporu ile bulunduğunuz ildeki SGİM’ne başvurulması gerekmekte
Emekli Sandığı’na tabi çalışıyorum. Fizik tedavisi için yüzde   kaç katkı payı alınıyor öğrenmek istiyorum. Özel   hastanelerdeki muayenelerden 15 TL katılım payı alınmaktadır
SSK emeklisiyim maaşımda kesintilerim var. En son gittiğim   hastane ……….. hastanesi. Gittiğim tarih:01.06.2010. Kadın doğum   servisine gittim.79.43 TL ödeme yaptım.07.06.2010 tarihin de endokrin   servisine tekrar muayene oldum 20.41 TL muayene ücreti ödedi.Toplam maşımdan   96.53 TL kesinti yapıldı.ben daha önceki muayene ücretlerini ödedim.Bu 96.53   TL nin neden kesildiğini öğrenmek istiyorum. Müracaatçının   maaşından kesilen sağlık giderleri 15.01.2009 tarihinden itibaren ……….   Hastanesi ve …………. Hastanelerine yapılan muayene başvuru katılım   paylarıdır.
Benim çocuğum astım ve bronşit hastası. Sürekli hastaneye gitmek   zorundayız. Her gittiğimiz zaman muayene ücreti ödüyoruz. Tahlil sonuçları   için gittiğimiz zaman ücret
alınıyor.SGK’nın bu kesintisinden şikayetçiyim.
Hastaneye   her muayene için müracaatta katılım payı alınması kanun gereğidir.
Ancak tahlil sonuçları almak için gidildiğinde katılım payı alınmaması   gerekmekte
dir. Alınması halinde SGK İl Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.
Aile Hekimine ya da sağlık ocağına muayene sonrası aldığım   ilaçlardan olayı benden katılım payı alınıyor. Alınan bu katkı payı yasal mı?   Öğrenmek istiyorum. 1   basamak resmi sağlık kuruluşlarında muayene katılım payı 2 TL.dir. Ancak   muayenede ilaç yazıldıysa eczaneye gidildiğinde bu katılım payı kesilir. Aile   hekimliği uygulamasında ise bu katılım payı alınmamaktadır. Bizzat aile   hekimliğinden veya sağlık ocaklarında katılım payı lınmaması gerekmektedir.   Sigortalının bahsettiği katkı payının sağlık ocağı veya aile hekimleri   tarafından istenip istenmediği anlaşılamamıştır.
Emekli sandığı emeklisiyim. Eşimin özel hastanede muayene olması   için giriş yaptırdık ve 15 TL ödedik. 10 gün sonraki kontrolde tekrar giriş   yapacaklarını söylediler. Konunun incelenmesini istiyorum. İlk   muayeneden sonraki 10 günü aşan müracaataki muayeneler için katılım payı   alınmaktadır. Yapılan işlemde herhangi bir yanlışlık olmadığı hususunda   bilgilendirilmelidir.
Eşim doktorda muayene oldu.İlaç almak için gittik ilaçlarımızı   aldık.Eczaneden 10 lira muayene ücreti maaşınızdan kesilecektir diye doküman   verdiler. Daha önceden muayene olupta eczaneden ilaç alamama gibi bir   durumumuz yok.Bu kesintinin hangi muayenelerden olduğunu öğrenmek istiyorum. Bilindiği   üzere Kurumdan maaş alan emeklilerin muayene katılım payları maaşlarından   kesilmektedir. İlaç aldıkları durumda maaşlarından kesilen miktarın yanında   eczanede de extradan 3 tl muayene katılım payı alınmaktadır. Şİkayetçinin  (nöroloji, psikyatri) 2 muayenesi,  (nöroloji,fizik tedavi) 2 muayenesi   bulunmaktadır.
Özel Hastanelerde katılım payı vermemek için muayene kontrol   süresi kaç gündür? Muayene   kontrol süresi aynı hastanede aynı branş için geçerli olup 10 gün ile   sınırlıdır. Muayene olmuş kişi için 10 günlük süre içerisinde hastaneler   tekrar muayene işlemi giremeyecekleri için hastaya katılım payı   çıkmayacaktır.
Raporlu hastalardan hiçbir şekilde ücret talep edilemiyor   şeklinde bir haber okudum, Behçet hastası eşimin tedavilerinde hiçbir şekilde   ücret talep edilmeyecek şeklinde bir madde mevcut mudur? Katılım   payı alınmayacak kronik hastalıklar listesinde Behcet hastalığı yer   almadığından bu tanıyla ilgili muayene ve tedavilerde katılım payı alınması   uygulaması devam etmektedir.
Muayene ve ilaç katkı paylarının alınmasından şikayetçiyim.   alınmamasını istiyorum 5510   sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince İlaç ve muayene katılım payı   alınması gerekmektedir. Yasal uygulama ile ilgili olarak kurumun mevcut   durumda yapabileceği bir işlem bulunmamakta
10 TL tutarında ilaç aldım. 6 TL ilaç farkı 3 TL de muayene   katkı payı alındı. Ben muayene katkı payının ve ilaç katkı payının alınmasını   istemiyorum. İlaç   ve muayene katılım paylarının kesilmesi 5510 sayılı yasa gereği olup mevcut   durumda bu kesintilerin yapılmaması mümkün değildir.
6 aydır doktora gitmediğim halde maaşımdan kesinti olmaktadır.   Muayene ücreti olarak kesinti görünmektedir. Gerekli incelemelerin   yapılmasını talep ediyorum. Bakmakla   yükümlü olunan……………. toplam 3 adet muayenesi görünmektedir. Yapılan   15 tl kesinti bu muayenelerle ilgilidir. anılan tarihlerde ve hastanelerde   muayene işlemlerinin yapılmadığı iddia edilmesi halinde tekrar başvuru   yapılması önerilmelidir
Şehit aileleri katılım paylarından muaf mıdır? Sağlık   Uygulama Tebliği 3.2.5 maddesi gereğince şehit ailelerinden katılım payı   alınmaması gerekmektedir.
Bütün özel hastaneler katkı payı alınıyor mu? Alınıyorsa hangi   maddeye göre almayan hastaneler neden almıyor? Öncelikle   katılım payı ve ilave ücret kavramları farklıdır. Katılım payı kurum adına   hastadan kesilen bedeldir. Bütün hastanelerden katılım payı alınması mevzuat   gereğidir. Ancak özel hastaneler puanları üzerinden hastadan %30-70   aralığında kendileri için ilave ücret alma hakkına sahiptirler. Bu ilave   ücreti alıp almamak tamamen hastane insiyatifinde olan bir durumdur.
İleri derecede siroz hastasıyım. Doktor kontrollerinde muayene   katılım ücreti ödeyecek miyim? Tedavisi özel hastanelerde oluyor. Bu konu   hakkında bilgi almak istiyorum. Karaciğer   Fibroz Ve Sirozu tanısı alan ve bunu sağlık raporuyla belgelendiren   GSS’lilerden katılım payı kesilmez. Bu özel hastaneler içinde geçerlidir.
Şehit yakını annem ve onkoloji hastası bizim resmi hastaneden,   özel bir hastaneye sevkli gitmemiz gerektiği bilgisi aktarılıyor. Benim annem   rahatsız daha önce olduğu gibi sevksiz gitmek istiyoruz, bu konu hakkında   şikayetçiyim, ve ödediğimiz katkı paylarının iadesini istiyorum. Sağlık   Uygulama Tebliği gereği özel hastanelerdeki tedaviler için resmi sağlık   kurumlarından sevk işlemi yapılmadığı sürece katılım payı alınması   zorunludur. Mevcut durum için yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.
Tıp merkezlerinin 10 gün içinde aynı hastalıktan gidince muayene   katılım payı alınmamakta bu 10 günün içinde cumartesi ve pazarları olduğu   için mağdur durumda oluyoruz. Bu 10 günün içine cumartesi pazarları   alınmamasını istiyorum. Öneriniz   değerlendirilecektir
Bügün bu hastaneye göz muayenesi için gittim.Benden 15 tl ücret   alındı.SSK emeklisiyim.Bu ücret rapor vermek için alındı.bu uygulama yasal   mı? Özel   hastanelerde 15 TL muayene katılım payı alınmaktadır.
Güneydoğu gazisiyim ……………. Hastanesi’ne muayene olmak   için gittiğimden benden katkı payı ve muayene ücreti alındı. Bu alınan ücret   yasal mı öğrenmek istiyorum. SUT   gereği Gazilik aylığı alan kişilerden katılım payı ve ilave ücret alınmaması   gerekmektedir. Vatandaş elindeki belgelerle SGK il Müdürlüğü’ne müracaatı   önerilmeldir.
Vatandaşımız yurt dışı sigortalısı.Hastaneye her gittiğinde her   işlem yaptırmak için 5 lira ödüyor.Bu durumdan şikayetçi. Tahlil için bile   ödüyor. 6 yaşındaki çocuğum için de ödüyorum ama normalde 18 yaşın   altındakilere devlet bakıyor. Bize neden bakmıyor.Dişçiye gittiğinde 4-5 defa   gitmesi gerekiyor ve her işlem için para ödüyor. Bunu şikayet
ediyor.
İkili   Sosyal Güvenlik Anlaşmalar çerçevesindeki yurt dışı sigortalıların   tedavisinde TC vatandaşları için belirlenen kurallar çerçevesinde işlem   görürler. Hastanın kendisinden katılım payı kesilmekte olup durum mevzuata   uygundur. Diğer yandan diş le ilgili olarak her hastaneye gidişinde aynı   tedavi için katılım payı kesilmemesi gerekmekte olup bulunduğu ildeki SGK’ya   müracaatı önerilmelidir. 18 yaş altı çocukların tedavisi ise Türk   vatandaşları için geçerli olup tedavileri kurumca sağlanmaktadır.
Özel   hastanelerde muayene sonrası kontrol için verilen 10 günlük sürenin çok kısa   olduğunu düşünüyorum ve bu sürenin uzatılmasını istiyorum. Sut   gereği süre 10 günlük olarak belirlenmiştir.
Emekli Sandığı çalışanıyım düzenli ödememe rağmen geriye dönük   olarak alınıyor. Katılım paylarını ödememe rağmen her eczaneye gittiğimde   sürekli olarak katılım payı alınıyor bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Katılım   payı hastaneler tedavi faturalarını kuruma gönderdikten sonra emeklilerin   maaşından kesilmektedir. Ancak bu kesintiler bazen aylar sonra   olabilmektedir. Eğer başvuru sahibi yapılan kesintilerle ilgili olarak yersiz   kesinti yapıldığını düşünüyorsa SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat   etmesi önerilmelidir.
Devlet memuruyum. Sağlık personeliyim. Bugün devlet hastanesine   tedavi için gittim. Eczaneden 8 TL katılım payı alınıyor. Kendi kurumumda   çalışıyorum . Neden katılım payı ödüyorum bu konu hakkında bilgi istiyorum.   Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet memuruyum neden ödüyorum? Konuda detaylı   bilgi istiyorum. 5510   sayılı yasa ve Sağlık Uygulama Tebliği gereği Genel Sağlık Sigortalıların   ayaktan muayenelerinde katılım payı alınması zorunludur
Özel   anlaşmalı bir hastanede 3 haftaya bir kontrole çağrıldım benden kontrol için   20 TL civarında ücret aldılar. Bu yasal mıdır .? Muayene   katılım payı ve ilave ücret dışında 20 TL alındıysa kişinin SGK İl   Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir. Aksi durumda 12 TL katılım payı ve 8 TL   de ilave ücret olmak üzere toplam 20 TL alındıysa yapılan işlemde mevzuata   aykırılık söz konusu değildir.
SUT hakkında şikayetçiyiyim alınan katılım paylarından   şikayetçiyim her defasında bu parayı niçin veriyoruz gerekenin yapılmasını   istiyorum. 5510   sayılı yasa gereği katılım payı alınması zorunludur. Kişinin müracaatıyla   ilgili yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.
Muayene katılım payları hakkında şikayetçiyim ve aynı hastanede   bölüm değişikliğinde kayıt yapılıp muayene katılım payı çıkartılıyor bu konu   hakkında katılım payları hakkında işlem yapılmasını istiyorum gün içerisinde   4 bölüm girişinde 4 defa katılım payı alınıyor . 5510   sayılı yasa gereği gereği kontrol (muayeneleri hariç)her muayenede katılım   payı alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin talebiyle ilgili yapılacak bir   işlem bulunmamaktadır.
Babam Kıbrıs Gazisi, diş protezi yaptırmak için SGK ile   anlaşmalı bir hastaneye gidiyor. Annemde aynı hastanede diş prozeti   yaptırıyor. Babamdan protez için 90 TL, annemden
50 TL talep ediliyor. Bu ücreti ödemek zorun damıyım? Gaziler SGK ile anlaşamalı   hastanelerde ücret ödemek zorunda mıdır?
Öncelikle   diş tedavileri için kurumun özel sağlık tesisleri ile anlaşması yoktur.   Kamuya ait hastanelerde ise gazilerden katılım payı alınmaması gerekmektedir.   Kamu hastanelerinden sevk edilmiş olmak şartıyla özel hastanelerden de ilave   ücret alınmaması gerekmektedir. Bu nedenle sigortalının elindeki belgeyle SGK   İl Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekmektedir.
Protez diş yaptırmak için Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezine gittim,   bir diş için 42 TL talep edildi. Alınan bu ücretin yasal olup olmadığını   öğrenmek istiyorum. Protez   diş tedavilerinde sigortalıdan katılım payı alınmaktadır. konuyla ilgili   isteneilen miktarın teyidi için sigortalının SGK il Müdürlüğü’ne müracaatı   önerilmelidir.
Gaziyim. İlaç katılım payından muaf olduğum söylenmişti.Yalnız   maaşımdan ilaç kesintisi yapılıyor. Bu yasal mıdır? Ve bazı eczanelerde   çalışan olarak görünüyorum. Durumun incelenmesini istiyorum. GSS’li   olan gazilerden SUT gereği ilaç katılım payı kesintisi yapılmaması   gerekmektedir. Başvuru sahibi kendisinden yapılan kesintilerin iadesi için   yazılı olarak SGK İl Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.
1 yaşında down sendromu bu hastalardan muayene ücreti kesiliyor   mu öğrenmek istiyorum. Kendim SSK’lı olarak çalışıyorum. Kesilmiyor diye   duydum bu konu hakkında net bilgi    sahibi olmak istiyorum. Down   sendromu kromozom anomolisi sınıfına giren bir hastalık olduğundan dolayı   hastanede muayene katılım payından muaftırlar.
Kişinin bypass faget kemik hastalığı,prostat,damar   hastalığı,boyun kireçlenmesi hastalıkları var.Bu hastalıklardan dolayı   kişinin raporu var.Raporu olmasına rağmen kişiden hastanelerde katılım payı   muayene ücreti fark ilaç parası isteniyor. Kişinin   raporunda belirtilen hastalıkların tam adını yazması halinde katılım payından   muaf olup olmadığı söylenebilecektir. Ancak kurumca yayınlanan kronik   hastalıkları listesinde olan tanılar için sadece katılım payı muafiyeti söz   konusu olup hastanelerin aldıkları ilave ücretten muafiyet söz konusu   değildir.
Psoriazis   Bulgaris vücutta %80 tutulma mevcuttur. Hiper tansiyon Artrit Eklem   Deformasyonu Depresyon hastasıyım. SUT kapsamında muayene hastane katılım   payı özürlü ve raporlu olduğum  için   ödeyecek miyim? Kişiye   hastanece verilen raporda katılım payı alınmayacak kronik hastalıklar   listesinde yer alan tanılardan biri konulursa sadece muayene katılım payı   alınmaz. Özürlülük raporu ise katılım payı alınmasında geçerli değildir.

10 comments

 1. halime kale dedi ki:

  temuz ayında ilaç yazdırdım sağlık ocağında muayne parası 51 tl ücret çıkardılar nereye baş vurmam ilazım.

 2. halime kale dedi ki:

  temuz ayında ilaç yazdırdım sağlık ocana bana 51 tl muayene ücreti kesilmiş nereye baş vurmam ilazım emekliyim

 3. ahmet çakan dedi ki:

  s.a babam emekli sandığı oldugu halde kullandıgı tansıyon ılacında özel has.hanelrde 3 ayda bir ilaç yazıldıgında maaşında 12 tl kesiliyor.lütfen bu konu hakkaında bilgiendiresenız sevınırım…

 4. zeycan dedi ki:

  sgk ve bağkur lu vatandaştan kesilen ilaç ve muayene katılım ücreti kesintilerinin takibini vatandaş nasıl yapacak.? bu konuda hiçte şeffaf bir sistem yok. 410 tl emekli aylığı alan annem bugüne dek maaşını 330 tlden fazla alamadı? nasıl bir sosyal güvenlik sistemi anlamadım..

 5. osman dedi ki:

  iyi günler benim iki sorum olacak bunlardan 1 ncisi ben %44 engelliyim ve hastanelere gittigimde benden katılım payı alınıyor ancak ben engellilerin bunlardan muaf oldugunu biliyorum 2 ncisi benim 9 yaşında bir çocugum var ve onu hastaneye götürdügümüzde yine ondanda para alınıyor yalnız sgk nın bir şeyine göre 18 yaş altı çocuklardan hiçbir şekilde muayene ücreti alınmaz diye biliyordum yanılıyormuyum beni bilgi sahibi ederseniz sevinirim (şunu unuttum sgk lıyım)

 6. ismet dedi ki:

  ssk sisteminde çalışanın maaşından muayene katkı payı ve ilaç katkı payı kesiliyormu

 7. ismet dedi ki:

  Eşim daha önce siğortalı olarak çalışıyordu, şu anda çalışmıyor ama emekliliğine 3.5 yıl kalmıştı( askerliğide borçlanınca)ben eşime isteğe bağlı siğorta yaptırsam acaba ilerde bir işe girerse 1- zararı olurmu
  2-en cüzi ve en yüksek ne kadar ödemem gerekir acaba 3-İlçe SĞK bürosunamı başvurmam lazım İl SĞK bürosunamı başvurmam lazım acaba

 8. sinan bülbül dedi ki:

  annem bursa özel hayat hastanesınde göz karağından amaelıya oldu 2 gözden malıyetı bana 600tl ye maal oldu .hastaneden ayrıntılı faturasını alsam sgk den alabılırmıyım. saygılarımla bılgı verırsenız sevınırım

 9. Tuğçe Barak dedi ki:

  Sigortalıydım işten ayrıldım hamileligim için iğne vurulmam lazım geçmişe dönük 3ay ilaç yazdirabilme hakkım var eczane bana borç çıkartıyor bi anlam veremedim ne borcu bişey alıp odememezlik yapmadım ki

 10. Ebru kulu dedi ki:

  Devlet memuruyum katılım payından muaf olmamı gerektirecek hiç bir durum yokken katılım payından muaf görünüyorum ne yapmam lazım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir