SGK Müfettişine defter ibraz edilmezse ne kadar ceza kesilir

sgk

Sgk Müfettişleri işyerine ilişkin defter ve belgeleri istediğinde ibraz edilmezse ne olur? ne kadar ceza kesilir SGK’ya defter ve belge ibraz edilmesinin zaman aşımı ne kadardır gibi soruların cevabı aşağıdaki gibidir.

SORU:

2012 yılında tasfiye olmuş yapı kooperatifi defterlerini, SGK müfettişliği geriye dönük inşatın başladığı 2002 yılına kadar olan 11 yıllık süreyi incelemek için istiyor. Defterlerin çoğunu kaybetmişler. SGKmüfettişine defterleri ibraz edemezlerse ne gibi ceza ve yaptırımlarla karşı karşıya kalınır?

YANIT

İşveren, iş yeri sahipleri; iş yeri defter, kayıt ve belgelerini ilgili olduğu yılı takip eden yılbaşından başlamak üzere on yıl süreyle saklamak ve kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilen memurlarınca istenilmesi halinde on beş gün içinde ibraz etmek zorundadır

Mucbir sebep olmaksızın ibraz edilmemesi veya eksik evrak teslim edilmesi halinde,

Defter tutmakla yükümlü olmayanlara asgari ücretin üç katı,

Diğer defterleri tutmakla yükümlü olanlar asgari ücretin altı katı,

Bilanço usulü defter tutmak zorunda olanlara asgari ücretin oniki katı,

Tutarında idari para cezası uygulanır.

Bu durumda defter ve belgelerin ibraz yükümlülüğündeki zaman aşımı süresi takip eden yıldan başlayarak on yıllık süre bakımından  hesaplama yapıldığında 2003 ve önceki yıllara ait defter ve belgelerin ibraz edilmemesi durumunda idari para cezası uygulanmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadikoy escort