SGK Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası Tepkisi

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası düzenlemesinin en çok yoksul, yaşlı ve kronik hastaları olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası Uygulamaları”na dair genelgesinin 28 Haziran günü yayınlandığını hatırlatan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, “Bundan böyle SGK tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetlerine ait bedeller, İlave ücret tutarları, Otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar, Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde kalan tutarlar tamamlayıcı veya destekleyici sağlık sigortası konusu yapılabilecektir. Şimdi artık bütün vatandaşların Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) yanında bir de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) yaptırmaları ve her iki sigorta için de prim ödemeleri gerekecek. Özel sağlık sigortasının bir türü olan ‘Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası’, Genel Sağlık Sigortasının temel teminat paketi içerisinde yer almayan, temel teminat paketinde yer alıp kısmen karşılanan, yani cepten ödeme yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası türüdür” diye konuştu.

Yeni düzenlemeyle GSS’nın hastaların ihtiyaç duyduğu bütün sağlık hizmetlerini kapsamayacağını öne süren Atay, “Temel teminat paketi içinde yer almayan sağlık hizmetleri için vatandaşların ceplerinden para ödemeleri gerekmektedir.

Bazı sağlık hizmetleri Temel teminat paketi içinde yer alsa dahi SGK tarafından kısmen ödenecek; kalan bölümü vatandaşların cebinden çıkacaktır. GSS kapsamında verilen sağlık hizmetleri ‘düşük standartta’ olduğundan, hastalarımız ‘yüksek standartta’ sağlık hizmeti için ayrıca para ödemek zorundadırlar. Hükümet’in bütün vaatlerinin aksine, sağlığın finansmanında ‘özel sigorta’ devreye girmiştir. İlk tahminler, özel sigorta şirketlerinin TSS için kişi başına aylık 50 TL talep edeceği yönündedir. Bu tahminler doğruysa dört kişilik bir ailenin bütçesine aylık 200 TL yük gelecek demektir. Kaldı ki; diğer örneklerden de bildiğimiz gibi, özel sigorta şirketleri yaşlılar ve doğumsal ya da sonradan edinilmiş kronik hastalığı olanları sigorta kapsamında almaktan kaçınacaklar ya da daha fazla para isteyeceklerdir” şeklinde konuştu.

“Yıllardır söylediğimiz trafik sigortası, kasko uygulaması hayata geçiyor” diyen Atay, sözlerini şöyle tamamladı: “Temel teminat paketi çerçevesinde sağlık hizmeti trafik sigortası GSS, paket dışındaki sağlık hizmetleri için Tamamlayıcı sağlık sigortası için kasko yaptıracaksınız. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası en çok yoksulları, yaşlıları ve kronik hastaları vuracak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir