SGK Tüp Bebek Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

 

TÜP BEBEK İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI

SORULAR CEVAPLAR
Eşim SSK’ lı olarak çalışmakta ve ben ev
hanımıyım.Bu tedaviden ben faydalanabilir miyim? Tüp bebek tedavisi hakkında
bilgi almak istiyorum.Bu tedavide kullanılan ilaçların yüzde kaçını karşılamakta
SGK ve tüp bebek fiyatını öğrenebilir miyim?
Başvuru sahibi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak tüp bebek
tedavisinden faydalanabilir.Ancak bunun belli koşulları vardır öncelikle ;
bayanın 23 yaşından büyük 40 yaşından küçük olması ,sağlık kurulu
raporu,sigortalı eşinin en az 5 yıllık sigortasının olması ve 900 gün prim
ödemiş olması gerekmektedir.Tüp bebek tedavisi katılım payı olarak ilk deneme
için verilen hizmetin %30 işlemi yapan tüp bebek merkezince sigortalıdan tahsil
edilir. İkinci denemede ise bu oran % 25 olarak tahsil edilir.
Tüp bebek tedavisi için hastanede transfer işlemi
gerçekleşmedi bu yüzden dolayı tüp bebek hakkının ölüp ölmediğini öğrenmek
istiyorum.
Tüp bebek tedavisine başlanan hastaya embriyo transfer işleminin
yapılamaması durumunda söz konusu işlemler deneme sayısına dahil edilmediğinden
kişinin tüp bebek hakkı bitmemektedir.
Emekli Sandıgı çalışanıyım. Oğlum kml kronik lösemi
olarak geçiyor.tedavisi için ilik nakli isteniliyor.Biz uyumlu kardeş olsun diye
tüp bebek istiyoruz SGK bunu karşılıyor mu?Yapılan hizmet tek bir hastanede diye
duydum bu dogru mu? Uyumlu bir bebek olsun diye tüp bebek istiyoruz.Bu tedaviyi
………….. Hastanesi yapıyormuş. Bu konuda bilgi istiyoruz
Sut 4.5.4.k.3 maddesi esaslarınca ilik nakli vericisi kardeş
doğmasına yönelik tüp bebek tedavisi bedeli kurumca karşılanmaktadır.
Ben hemşireyim. Daha önce 2 kere tüp bebek
tedavisine sevkli gittim ……………. Özel bir merkeze dondurulmuş embiriyom
için gideceğim. Şu anda sevk kaldırıldı. Bu özel merkeze nasıl gidebilirim?
(sevklimi yoksa sevksiz gideceğim) Sevkli gidersem nasıl gideceğim veya nerden
sevk alacağım?
Sevksiz olarak kurumla sözleşmeli tüp bebek tedavi merkezinde
tedavi görmek mümkündür. Ancak bu durumda yol ve harcırah giderleri ödenmez. Bu
harcırahların alınabilmesi için ikamet edilen en yakın yerdeki tüp bebek
merkezine sevkin 2. veya 3. basamak kurumla sözleşmeli sağlık kurumlarınca
yapılması halinde yol ve harcırah bedelleri karşılanır.
Kişi tüp bebek tedavisi için müracaat etti. Aşılama
için ayrı tüp bebek için ayrı hakkımız mı var? Yada iki defa aşılama yapıldığı
için bir daha yararlanamaz mıyız?
Intra Uterin Inseminasyon (aşılama) en fazla 2 deneme il
sınırlıdır. IVF Tüp bebek tedavisi de 2 kezle sınırlı olup birbirlerinden ayrı
yöntemlerle yapılan tedavilerdir. Bu tedaviler birbirlerinin deneme sayısından
bağımsızdırlar.
39 yaşında evlendim. 40 yaşından gün alıyorum. SSK
ya 500 günden fazla prim ödendi neden 40 yaşında karşılanmadı ; fakat 1 senelik
evliyim farklı bir uygulama yapılmıyor mu? Tüp bebek konusunda ne yapabilirim?
Bunca yıl çalıştım neden yaş sınırı var neden yaşım dan dolayı yararlanamıyorum
mağdurum kanunun değişmesini istiyorum.
5510 sayılı kanunda yaş sınırı olduğundan dolayı mevcut durumda
başvuru sahibi için kurumca tüp bebek tedavisinin ödenmesi mümkün
görülmemektedir. Kurumca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.
3.5 yıllık evliyim.tüp bebek tedavisinde 2 kez
deneme yapıldı.Başarısız denemedeyiz. Ben SSK’lıyım. ……… Hastanesi’nden
tüp bebek için rapor aldık. 100 tl verdik.1.tüp bebek için:1.500 tl 2.için:1.700
indirimli olarak verdik……….Hastane 3.500 tl istenildi.Bu miktarlar dogru
mu?Detaylı bilgi istiyorum. 6 yıldır SSK çalışanıyım.
5510 sayılı Kanun ve SUT gereği Kurumumuzca tüp bebek
tedavisinde en fazla 2 deneme karşılanmaktadır.
PGT Test, Tüp Bebek ve Tüp Bebek sonrasında yapılan
CVS Testi kurum karşılıyor mu? Konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Tüp bebek tedavisi Kurum tarafından SUT hükümlerine göre
karşılanmaktadır.
Tüp bebek için gerekli olan 5 yıl 900 gün şartına
askerlik borçlanması yapılması halinde dahil olacak mı?
5510 sayılı yasanın 41 maddesi gereği askerlik borçlanması genel
sağlık sigortalılığı bakımından sigortalılık süresi olarak
değerlendirilmektedir.Bu çerçevede askerlik borçlanması 5 yıllık süre şartı için
dikkate alınması gereken bir süredir.
Genetik tedavisi görmekteyim. Prim plantasyon
tedavisini SGK tarafından karşılanıyor mu, öğrenmek istiyorum.
Kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik tüp bebek
tedavisinde gerekli olan preimplantasyon Genetik Tarama (PGT) bedelleri kurumca
karşılanır. Bu durum dışındaki PGT bedelleri kurumca karşılanmamaktadır.
AZOSPERMİ HASTALIĞI olan kişilerde tüp bebek için
yaş şartı var mıdır?Bu hastalık olan kişilerde yaş şartı aranmadığı bilgisi
aldık.Doğru mudur?Eşi tüp bebekten yararlanabilir mi?
Tüp bebek tedavisi için yaş açısından bayanın 23 yaşını
doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Azospermi hastalığında
yaş şartı aranmaz diye bir uygulama söz konusu değildir.
Evlatlık çocukları oldukları için tüp bebek
tedavisinden yaralanamıyoruz ne yapmamız lazım yararlanmak için?
Tüp bebek tedavisinde çocuk durumunun; evli olmakla birlikte
eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ
çocuğunun olmaması (birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin
sağ çocuk sahibi olmaması) koşulu vardır. Diğer bir ifadeyle evlat edinilmiş
çocuk olması tüp bebek tedavisine engel değildir.
Tüp bebek tedavisi için yeni anayasaya 35 yaşının
altında olanlara tek embriyo yerleştiriyor mu? Özel bir hastanede
yaptırdım.Embriyonun kaç tane seçimi isteğimize göre mi? Ve hastane seçimi de
bize mi bağlı?
SUT gereği Genel Sağlık Sigortalısı veya bakmakla yükümlü olan
bayanın 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması şartıyla zaten tüp
bebek tedavisi yapma şansı vardır.
Tüp bebek tedavisi yaptıracağım anlaşmalı olmaya
özel hastaneden sağlıktan yararlanabilir miyim?Faturalarımı SGK götürerek
ücretimi alabilir miyim?
Kurumla sözleşmeli olmayan bir sağlık kurumunda tüp bebek
tedavisi yaptırılırsa kurumca herhangi bir ödeme yapılmaz.
Özel bir tüp bebek merkezinde çalışmaktayım.Sağlık
hizmeti satın alma sözleşmesinin (SUT)7.1.1 SHS doğrudan veya sevk edilmek
sureti ile başvuran hastayı SUT ta yer alan müracata ve kimlik tespiti
işlemlerine ilişkin düzenlemeler ile kurum mevzuatı doğrultusunda kabul etmek
zorundadır.Açıklamasına istinaden 11.1.2 maddesine görede her bir fiil için
10.000tl cezai, işlem uygulanacaktır.Maddesi yer almaktadır.biz kurumumuz ile
sgk arasında sözleşme yaptığımızda her şartı uygun olan hastanın kuruma fatura
edilmesi gerektiği bilgisini anlıyoruz.Oysaki arakadaşımızın çalıştığı bir tüp
bebek merkezi bir hastanın tüm evraklarının tam olup raporla bile kliniklerine
başvurulduğunda SGK fatura etme zorunluluğunun olmadığını söylüyor.Sözleşmeyi
sadece tüp bebek reçeteleri resmileştirmek için kullandığını savunuyor.Bu doğru
mudur doğru ise bizde sözleşme yapacağız.
Kurumumuz ile sözleşmeli Tüp Bebek Merkezlerince yapılan
tedaviler Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.5.4.K.1 maddesinden belirtilen şartlara
uygun olması durumunda Kurumumuzca karşılanmaktadır. Tüp Bebek merkezleri
kendilerine baş vuran hastalardan talep ettikleri tutar Kurumumuzca belirlenen
oranda ilave ücretle sınırlıdır.Tüp bebek tedavi merkezlerinin, tedavisini
gerçekleştirdiği hastalar için Kuruma fatura göndermesi kendi menfaati icabı
olup, mevzuata aykırı olarak bedelini hastadan almadığı sürece bu işlemin
Kurumca aykırı bir yönü bulunmamaktadır.

2 comments

  1. elif özbek dedi ki:

    Raporlu olarak 1.tüp bebek denememi yaptım,negatif sonuçlandı.Şimdi dondurulmuş embriyo ile yola devam edeceğim.Sorum şu; dondurulmuş embriyo transferi ve tedavisinde 2.tüp bebek rapor hakkım doluyormu? Doluyorsa şayet dondurulmuşlarla transferi ücretli olarak yaptırıp 2.tüp bebek rapor hakkımızı koruyabilirmiyiz? Dondurulmuş embriyo transfer ve tedavi ücretleri nedir?

  2. murat dedi ki:

    byanlar için neden yaş 23 kuralı var benim esim 20 yaşında ben 30 biz 3 sene dahamı beklemeliyiz bana çok saçma geldi doktorlar yaşla bir alakası yok diyor neden o zaman devletimiz bunun için bizi bekletiyor bunula ilgili bir düzenleme varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir